MHD v mobilu
Jízdní řády MHD pro mobilní telefony
[Domů] [O Programu] [Stažení] [Instalace] [Použití programu] [Forum] [Kontakt] [Odkazy]

O programu

MHD je program pro zobrazování jízdních řádů MHD na mobilních telefonech. Při práci nepotřebuje přístup na internet či wap, protože má veškerá data uložena u sebe. Jsou k dispozici dvě verze aplikace - pro hloupé telefony J2ME verze a pro chytré telefony Android verze. Při změně jízdního řádu je nutné J2ME verzi programu do telefonu nahrát znovu. V Android verzi je nutné při změně jízdního řádu stáhnout nová data přímo v aplikaci. To je možné například přes Wi-Fi (pokud ho telefon podporuje).

Na čem to běhá

Program MHD je napsán v Javě. Verze pro J2ME by měla být spustitelná na čemkoliv, co umí mobilní Javu (J2ME, CLDC 1.0, MIDP 1.0). Pokud váš telefon umí Javu, je velká šance, že na něm bude program MHD fungovat. V některých případech mohou nastat problémy s nedostatkem paměti, s rychlostí programu či s malým displejem. To se ale týká zejména starších modelů.

Program je možné s využitím J2ME emulátoru spustit i na stolním počítači či PDA, nicméně jeho ovládání je uzpůsobeno pro mobilní telefon se standardní numerickou klávesnicí.

Android verzi je možné spustit na zařízeních s Androidem verze 2.2 a novějším. Starší verze 1.x podporována není.

Co to umí

Základní funkcí programu je zobrazení zastávkového jízdního řádu v podobné formě, jako ho vídáte na zastávkách. Doplňkovými funkcemi je zobrazení všech spojů z jedné zastávky do druhé (podobně jako souhrnný jízdní řád) a zobrazení nejbližších odjezdů všech linek z dané zastávky (podobně jako informační systém na zastávce).

Zadávání textů je přizpůsobeno možnostem mobilního telefonu s numerickou klávesnicí. Linku tedy vyberete tak, že postupně stisknete klávesy s příslušnými číslicemi. Zastávku pak vyberete postupným mačkáním číslic podobně jako při psaní SMS systémem T9. Více informací hledejte v návodu.

Android verze podporuje zadání textu pomocí dotykové klávesnice. Po zadání se zobrazí všechny názvy (například zastávek), které obsahují zadaný text (nemusí tímto textem nutně začínat). Při filtrování se zároveň ignoruje velikost písmen a diakritika.

Kolik to stojí

Používání programu vás nic nestojí. Můžete si ho zdarma stáhnout z těchto stránek a nahrát do telefonu. Program má veškerá data uložena u sebe, takže k jeho používání nepotřebujete připojení k internetu a tím pádem nemusíte utrácet za mobilní připojení. Android aplikaci můžete aktualizovat například přes Wi-Fi.

Dostupné jízdní řády

K dispozici jsou jízdní řády MHD v těch městech, kde mi dopravce poskytnul příslušná data. Pokud vaše město k dispozici není, kontaktujte příslušného dopravce, zda by byl ochotný pro program MHD v mobilu poskytnout data jízdních řádů. V kladném případě pak není problém toto město zahrnout mezi podporovaná.

Pro dopravce

Spolupráce ze strany dopravce (poskytovatele dat jízdních řádů) je jednoduchá a nenáročná. Většinou stačí data posílaná e-mailem Chapsu pro systém Idos posílat v kopii i mně. Za službu není třeba nic platit. Možnost zobrazení jízdních řádů v programu MHD v mobilu je jak pro dopravce, tak pro uživatele zdarma. Program MHD v mobilu s příslušnými jízdními řády je možné umístit na stránky dopravce ke stažení. Pro podrobnější informace ohledně spolupráce mne kontaktujte prostřednictvím kontaktního formuláře. Pro reference a zkušenosti se spoluprací se můžete obrátit na některého z dopravců, se kterým již úspěšně spolupracuji. Myslím, že to nemůže být jednodušší - stačí přidat jednu adresu do odesílaných emailů.